Yeni Rolls-Royce Cullinan SUV: Gavin Green’in uber-SUV’u ele geçirmesi

By | Ekim 21, 2018

► Yeni Rolls-Royce Cullinan SUV
► V3 563bhp, arkadan yönlendirmeli, awd
► $ 275k civarında sizin olabilirsiniz

Yeni Rolls-Royce Cullinan en büyük, en ağır, en pahalı, en lüks, en heybetli, en zarif bitmiş, en abartılı, en göze çarpan ve en göz korkutucu olanıdır (eğer bu canavar ve onun Parthenon ızgarasının arkasında senin arkasında yarıştığını görürsen) üç, dünyadaki SUV’a geçip pronto yapacaksınız.

Ve tam olarak bu, Rolls-Royce ve onun ‘yüksek net değerine’ (ve yüksek benlik değerine) ‘patronların’ bunu isterdi. Ayrıca, neredeyse kesinlikle, en rahat, en rafine ve en sessiz SUV olacak.

Ama güzel, değil. Rolls-Royce bile öyle gibi davranıyor. Siluet, lüks bir coupé’den çok bir Londra kabini gibidir. ‘Bu tatlı bir araba değil,’ tasarım yönetmeni Giles Taylor’ı kabul ediyor. Ve Giles ile birkaç saat süren tartışmada, ‘güzel’ kelimesi dudaklarını bir kez bırakmadı.

Her ne kadar ‘işlevsel’, ‘büyük’, ‘zor’, ‘süper lüks’, ‘çok yönlü’, ‘herhangi bir yere git’, ‘komuta’, ‘savaşçı gibi’ ve hatta ‘askeri personelin otomobil tarzı’ birçok epitetden bazılarıydı. Giles, uzun süredir beklenen, uzun zamandır beklenen, ilk 4×4’ü ‘dünyadaki en iyi otomobil’ yapımcısı olan yapımcısından tanımlamak için kullanmıştı.

Her şeyden önce, ilk önizleme yapıldığı zaman, yapımcı tarafından ‘yüksek yönlü araç’ etiketlendi. Bu otomatik haute couture vaat etmiyor.

Yüksek net değerli maceracılar için ‘her yerde zahmetsiz’

Bunun yerine, Rolls-Royce ‘her yerde zahmetsiz’ bir performans vaat ediyor ve çamurlu ve nehirlerde akan dere derinliği ve çölleri, kayalık alanları, kumulları, ormanları ve karlı dağları aşarak Cullinans hakkında içtenlikle konuşuyor. Evet, yola çıkmak için tasarlanmış!

Dahası, dünyanın en konforlu, en rahat sürüşü ve sessiz SUV’u olduğunu iddia ediyorlar. Yol kaybolduğunda bile sarsılmamalı ve karıştırılmamalıdır. Rolls-Royce’un incelik, rahatlık ve her yönüyle bilgi biriktirme konusundaki ününe bakılırsa, buna karşı koyamazsınız. Büyük hava yayları, kendiliğinden yayılan, ayarlanabilir sürüş yüksekliği ve ilerideki yolu (ya da ormanı) tarayan bir kameranın bulunduğu proaktif süspansiyon hepsi bitiyor.

Rolls-Royce, açık bir içtenlikle, patronların Cullinans’larında “arka orta konsolu soğutucusundan kakkılayarak”, deri kaplı kokpitlerine bürünerek ve onların ceviz piknik masalarından vazgeçerek, onların hepsinden zevk aldıklarını söyler. arazi maceraları – bir tür 1920’ler maharaja tiger avı 21C eşdeğeri gibi.

Muhtemelen, Cullinan her günkü, her amaca uygun, şehir içi bir şehir silindiri olacak ve lastiklerinin ellerini kirletecek olanlardan daha çekici olmayacak. CEO Torsten Müller-Ötvös bile, ‘çocukları okula götürmek için mükemmel’ olmasından bahsediyor. Bu kesinlikle tipik Rolls-Royce müşterisine yabancı bir dildir. Anneler bunun için var. Eğlenceli, resmi ya da aile için tasarlandı. Balık tutmak ya da köpekleri arkaya koymak güzel. Bu çalışan bir silindir.

Rolls-Royce’un ilk hatchback’i

Hatta Rolls için bir ilk, bir hatchback vardır. Tabii ki normal bir kapak olmasa da. Bir versiyonda, millet ve bagaj arasında sağlam bir cam bölme vardır. Notlar Giles: ‘Rolls-Royce sahibi asla kendi valizleriyle veya köpekleriyle oturmamalıdır.’

Louis Vuitton veya Labrador’larıyla kabin alanını paylaşmaktan mutluluk duyanlar için, güzel pürüzsüz elektrikli katlanır (ve ince deriden kesilmiş) arka koltuklar ile sunulan geleneksel bir yük taşıma kulpu var. Ailelerini aile, balıkçılık, hor sporları veya volkan sörfü için kullananlar için, bu hiç şüphesiz tercih edilen konfigürasyon olacaktır.

Dış güzel olmayabilir. Ama içeride. Kabin tipik olarak, her bir Bentayga’nın bir adım ötesindeki Rolls-Royce ve en güzel deri ve ahşaplarda güzelce süslenmiş herhangi bir Range Rover veya Cayenne’den iki adım önde. Aynı zamanda dünyanın en geniş SUV’su. Tipik salondan daha fazla arka koltuk bacağı var.

Hayalet platformu ve V12

Mekanik olarak, yeni Phantom benzeri ‘Mimari’nin Mimarisi’ alüminyum boşluk platformunu buluyoruz – dingil mesafesinin daha kısa ama Phantom’dan daha derin. Aynı yeni çift turbo 675 litrelik V12 motoru, torklu dağlara sahip. Phantom ile aynı sekiz hızlı otomatik ‘kutuyu buluyoruz ancak sürücü dört tekerleğe ayrılıyor: BMW xDrive elektronik 4×4 sisteminin geliştirilmesi. Dört tekerlekten direksiyon, önemli miktardaki yükü manevra yapmaya yardımcı olur.

Tüm gövde panelleri alüminyumdur. Arka kapılar, Phantom ve Ghost’la olduğu gibi arkadan menteşeli ‘otobüs kapıları’, müşterilerin varışta bir sahne yapabilmeleri ve pantolon, elbise ya da kıvrak bir büküm yapmadan çıkmaları için daha iyi. Tüm ışıltılı güzel el-cilalı paslanmaz çeliktir. Beklenmedik bir şekilde hafif değil: 2.66 ton (isteğe bağlı dolap, kristal, marquetry, ekstra taş ustası, vs.’den önce), dünyanın en ağır üretim aracı.

Aynı şekilde, en çok satan Rolls-Royce da, tıpkı ungainly Bentayga’nın Bentley için olduğu gibi. Satış yıl sonunda başlıyor. Yaklaşık 275.000 £ (kişiselleştirmeden önce), dünyanın en pahalı SUV’su olacak. Sahiplerin beklediği gibi ve hiç şüphesiz talep.

Rolls-Royce incelememize göz atın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir