Volvo XC90 (2014) yeni ailenin ilk casus çekimleri 4×4

By | Ağustos 5, 2018

Bu, ağır kıvrımlarda soğuk hava koşullarına maruz kalan yeni Volvo XC90’dır . Kamuflaj, yeni XC90’ın tasarımının çoğunu gizliyor olsa da (ticari markanın belirgin hatlarını saklamak için), aracın neye benzeyeceğine dair iyi bir fikre ve teknedeki teknolojiye de çoktan vaktimiz var.

2014 Volvo XC90 – dışarıdaki yenilikler neler?

Stil: Daha az kıvrımlı ve sevimli. 2014 Detroit motor şovunda gösterilen XC Coupe Concept , yeni XC90 üç kapılı coupe formudur – yeni XC90’ınızda görünecek keskin kırışıklıklar ve içbükey ızgara detaylarından uzaklaşmak için bir racey bodystyle kırmızı ringa balığı.

Bu arada, bagaj kapağı etrafına sarılan bölmeli LED farlar ve ince arka kümeler , 2013 Frankfurt motor şovundan Volvo Coupe Concept’ten uyarlandı. Hem Coupe konsepti hem de XC Concept, Volvo’nun yeni tasarım patronu: eski VW tasarımcısı Thomas Ingenlath tarafından kaleme alındı.

Ve yeni olan ne?

Sıradaki: platform. ‘Modüler’ şu anda otomobil üretimindeki en büyük bülten kelimesi: şasiye, motorlara ve hatta bilgi-eğlence sistemlerine atıfta bulunsun. Çok uyumlu parçalara sahip olmak paradan tasarruf sağlar, yapım sürelerini azaltır, onarımı daha ucuz hale getirir ve bir sonraki aracınızı tamir etmeyi kolaylaştırır.

Volvo’nun stratejinin versiyonu ‘SPA’ veya Ölçeklenebilir Platform Mimarisi’dir. Alt tabakalar, XC90 gibi yedi koltuklu bir SUV’dan daha küçük bir geçişe (yeni XC60) veya hatta Volvo’nun gelecek 3 serisi rakipler gelecekteki S60 ve V60 ikizlerine kadar her şeyi destekleyebilir.

Ayrıca, Audi A6’ya rakip olan ‘S90 / V90’ salonu ve emlak ailesinin dönüşü ve hatta sportif bir coupe’nin Volvo’nun canlandırdığı ama biraz vanilya görüntüsüne bir miktar cinsel çekicilik kazandırdığı da içeriden konuşuluyor .

Motor bölmesinde mi?

Tek beden herkese uyar. 2014 XC90 için artık beşinci veya V8 motor yok: hepsi benzinli veya dizel formda turboşarjlı 2.0 litrelik dört çekirdekli. Amiral gemisi modelleri, susuz beş, altı ve sekiz silindirli motorlardan ziyade, ekstra güçlendirme için elektrikle güçlendirilmiş hibrid güç aktarma sistemlerine güveneceklerdir.

Yeni bir güvenlik teknolojisi var mı?

Yükler! Unutmayın, Volvo, 2020 yılına kadar otomobillerimizde ‘ölümcül bir şey’ izlemiyor ve yeni XC90, hayat kurtarıcı itmenin kalbinde yer alıyor. Bu nedenle, şimdiki tanıdık radar güdümlü seyir kontrolü ve anti-şeritli kalkış sistemlerine ek olarak, yeni XC90, yaya algılayıcısını yükseltecek.

Yeni Mercedes S-sınıfı ve facelifted Audi A8 gibi , Volvo’nun sistemi de karanlıktan sonra yayaları ve hayvanları tespit edebiliyor ve sürücüyü buna göre uyarıyor. Araba yol kenarındaki bariyerleri tespit edebilir ve çarpışmaları önleyebilir, ayrıca çok sayıda otonom sürüş yeteneği de vardır.

Volvos, yeni XC90’ın, sürücünün müdahale etmemesi durumunda engellerin etrafında otomatik olarak dolaşmaya hazır olduğunu ve hatta mevzuatın izin verdiği durumlarda bile tek başına bir park alanı bulduğunu iddia ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir