Tümüyle yeni Honda CR-V Avrupa çıkışlı oldu

By | Nisan 24, 2018

Bu, tümüyle yeni Honda CR-V, 2018 Cenevre Otomobil Fuarı‘nda Avrupa çıkışını gerçekleştiriyor. Dürüst olmak gerekirse, gerçekten öyle. Bu gerçekten eski olanın resmi değil. Honda, yeni CR-V’nin çıtayı iç kalite, incelik ve ferahlık açısından arttırdığını söyledi – umarız bu doğrudur, çünkü ilk bakışta kesinlikle herhangi bir darbeyi yükseltmez.

Oh hadi, o kadar sıkıcı olamaz…?

Tamam, tamam, burada önemli değişiklikler var. Honda’nın “taze ve sofistike bir dış tasarıma” sahip olduğu iddiasına ve bunun yerine “biraz daha büyük dış oranlara sahip olduğu” gerçeğine odaklanacağını iddia edeceğiz. Bu makale arabageek.com ‘a aittir. Bu, daha uzun bir dingil mesafesiyle birleştiğinde, yolcuların ve valizlerin içinde daha fazla yer olduğu anlamına gelirken, daha ince A sütunları daha kolay görülebileceği anlamına geliyor. Bunlar aynı zamanda yeni tampon tasarımının, özenle hazırlanmış gübreler ve Aktif Izgara Kepenklerinin yardımıyla geliştirilmiş aerodinamiklere de katkıda bulunuyor. Daha da önemlisi, yeni CR-V, Avrupa’da satılan hibrit teknolojiye sahip ilk Honda SUV olacak.

Yani yeni CR-V bir Hibrit mi?

Özel olarak değil, aynı zamanda Honda’nın en yeni Akıllı Çoklu Mod Tahriki (i-MMD) hibrit sistemini, 2.0 litrelik (ikincisini küçültme) i-VTEC benzini iki elektrikli motorla daha yakıt tasarruflu Atkinson döngüsünü çalıştıran bir sisteme sahip. Bu sistem herhangi bir geleneksel iletimi kullanmaz, bunun yerine saf elektrikli bir araba gibi sabit bir tek dişli oranına sahiptir. Honda bunun hem pürüzsüz hem de ekonomik olduğunu düşünüyor. Kabul ediyoruz: merak ediyoruz. Ancak melez 2019’da piyasaya çıkmadan önce, yeni CR-V, 2018’in sonlarında 1.5 litrelik bir VTEC petrol turbo ile satışa sunulacak – güçlü performans ve sınıf lideri yakıt ekonomisi vaat ediyor. Burada henüz belli değil – rakip dizilerle kesinlikle uyumlu olmayacaktır). Bu standart altı ileri manuel şanzıman veya isteğe bağlı CVT otomatik ile kullanılabilir. İlkini seçmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Yeni Honda CR-V dört tekerlekten çekişli mi?

Hem normal benzin hem de hibrit CR-V standart olarak önden çekişlidir, ancak her ikisi de Honda’nın son dört tekerlekten çekiş sistemine yükseltilebilir.

‘Akıllı Kontrol Sistemi ile Gerçek Zamanlı AWD’ olarak adlandırılan – bu sadece son derece hızlı değil, doğru bir TM tarafından takip edilmiyor. Bu, CR-V ‘gerçek arazi yeterliliğine sahip olduğu söyleniyor. Yeni modelin tüm versiyonları yerden yükseklikte 38 mm’lik bir artış sağlar, bu nedenle ilk göründüğü kadar hiperbolik olmayabilir. AWD 1.5 litrelik benzin için en büyük yerden yükseklik 208mm’dir.

Yeni Honda CR-V’nin içi nasıl?

Honda, insanlar için daha fazla yer ve daha uzun, geniş bir bagaj ile sınıfında en iyi alan verimliliğini iddia ediyor. Bu, iki konumlu bir zemine ve alçak tavanlardan kaçınmak için programlanabilen eller serbest çalışan bir arka kapağa sahiptir; bir hata değil iki kere yapmak olasıdır. Gösterge panosunda iki adet 7.0 inçlik ekran (2018’de bir araba için biraz küçük gibi görünüyor) ve ‘basit’ olarak nitelendirilen özel bir iklimlendirme kümesi var – bazı rakiplerin çılgın dokunmatik ekran takıntısına karşı acı çekiyor gibi görünüyor.

Daha da heyecan verici, ‘üç mod’ orta konsol depolama (ne?) Ve tek eylem ‘aşağı dalış’ 60:40 ikinci kat koltuklar bölünmüş katlanır. Bunların ardında üçüncü sıra koltuklar da sunuluyor, ‘sıra dışı bacak odası ve topuk basamak yüksekliği’ ve rahat bir şekilde açılı koltuk ile tamamlandı. Bu, üçüncü sıradaki oturma yerlerinin bir benzinli CR-V’de sunulduğu ilk defa.
Burada ‘dizel’ kelimesinin şüpheli eksikliğini tespit ediyorum…

Çok doğru. Honda, bu yeni CR-V’de dizel motorlara hiç referans göstermedi.

Bu bir i-DTEC’nin bir noktada bir görünüm oluşturmayacağını söylemez, ancak Honda’nın hibrid satışları çok zorlayacağından şüpheleniyoruz. Yeni CR-V’yi çok yakında kullanıyoruz. Bu arada Honda ‘nın 2018 Cenevre Otomobil Fuarı basın toplantısında üretim için yeşil ışık verilmiş olan Honda Urban EV elektrikli şehir otomobili konsepti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir