0

SpaceX yeni hedefini açıkladı

Elon Musk tarafından yapılan açıklamalara göre çevreci roketler, karbondioksit salınımı için çok büyük bir avantaj sunacak. Böylece dünya üzerindeki yaşamın önemli ölçüde korunması amaçlanıyor. Bundan sadece 20 yıl kadar önce Elon Musk, sıfır emisyonlu araçların geleceğini söylüyordu.

Elektrikli araçlar sayesinde büyük oranda karbondioksit salınımında düzenleme sağlandı. Şimdi ise Musk, aynı amacı uzay çalışmalarında da gerçekleştirmek istiyor. İşin aslına bakacak olursak bunu yapmak pek zor değil.

Roket tasarımlarında RP-1 yakıtını tercih eden roketler, şu anda SpaceX şirketinin gözdesi konumunda. Bu motorlar jet motorlarının kullandığı yakıta benzer ancak çok daha zararlı bir yakıt tercih ediyor. Bu yakıt yanmaya başladığında karbondioksit, hidrokarbon, karbonmonoksit ve azot oksitleri dışarı atılıyor.

Raptor motorları ise şu an yeni teknoloji olarak görülüyor. Bu motorlar sayesinde çok daha çevreci yakıtlar tercih etmek mümkün. Roket atmosferdeyken ortaya çıkan karbondioksiti yakalayarak yeniden kullanabilir. Metan ile karıştırılan karbondioksit yeniden yakıt olarak kullanıma müsait olacak.

SpaceX şirketi tarafından üretilmesi planlanan bu yeni motorlar, karbondioksiti yakalayarak yakıt haline getirecek. Böylece dünya için tehlike olmaya başlayan karbondioksit miktarında azalma yaşanacak. Bu henüz proje aşamasında olduğu için giderek daha fazla netleşecektir.

Yeni çevreci roket yakıtı teknolojisinin özellikle Mars’ta kullanılması bekleniyor. Böylece oradaki yakıt ihtiyacı sürekli devinim sayesinde karşılanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir