0

Sinovac aşısı için planlama | Video

BİLİM KURULU AŞININ UYGULAMA SÜRECİNİ MASAYA YATIRDI

Koronavirüs ile mücadelede gözler Çin’den gelecek Sinovac aşılarında. Aşı geldikten sonra uygulama aşaması için Sağlık Bakanlığı hummalı bir çalışma yürütüyor.

KORONAVİRÜS AŞISI DİĞER AŞILARDAN 2 HAFTA SONRA

Daha önce aşının uygulanacağı gruplar, Bilim Kurulu tarafından belirlenmişti. Son yapılan Bilim Kurulu toplantısında da aşının nasıl uygulanacağı, aşı yapılan kişilerin takip mekanizması gündeme alındı. Aşı ile ilgili Bilim Kurulu alt çalışma grubu kurulmuştu. Bilim Kurulu üyelerinden oluşan bu grup toplantıda bilgi paylaştı. Özellikle koronavirüs aşısının diğer aşılarla birlikte uygulanıp uygulanmayacağı gündeme geldi. Edinilen bilgiye göre, diğer aşılarla bir arada yapılıp yapılmayacağı değerlendirildi ve bu kapsamda diğer aşılarla uygulanmaması, bunun için yapılan aşılarla arada 2 hafta olmasına karar verildi.

AİLE HEKİMLERİ AŞILANANLARI 2 HAFTA TAKİP EDECEK

Bakanlık, aşılananlar için de bir takip sistemi üzerinde çalışıyor. İlk etapta aşılanan sağlık çalışanları için bir sistem kurulması planlandı. 2 hafta arayla 2 doz aşılanan sağlık çalışanı, gün gün bir yan etki olup olmadığını sisteme girebilecek. Aşılanan vatandaşlar ise aşı takip sisteminden takip edilecek. Bu sisteme aile hekimleri aşılanan herkesi 2 hafta boyunca arayarak kontrol edecek ve bilgiler bu sisteme aile hekimleri tarafından girilecek.

Öte yandan Alman aşısı için de sağlık bakanlığının görüşmeleri sürüyor. İlk etapta nisan ayında 2,5 milyon gelmesi planlanan aşının dozu arttırıldı. Nisanda 3,5 milyon gelmesi bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir