0

Prof. Dr. İbrahim Benter kimdir, nerelidir?

Koronavirüs aşısıyla ilgili Almanya’da yaşayan Türk bilim insanları Prof. Dr. Uğur Şahin ile Özlem Türeci’nin yaptığı keşif tüm dünya büyük umut vermişti. Aşıda dünyanın takdirini kazanan çalışmaların ardından bir güzel haber de koronavirüs ilacından geldi.

Almanya merkezli biyoteknoloji şirketi Formycon tarafından Prof. Dr. İbrahim Benter’in keşfettiği ve hastalığa karşı önerdiği yöntemi kullanarak ilk kez üretildi. ABD’de tıp eğitimi alan ve bu alanda 34 yıl araştırmalar yapan Benter, 2020 şubat ayında yaptığı açıklamada, “ACE2/Angiotensin-(1-7)” isimli sistemle yeni tip koronavirüsün önüne geçebileceğini söylemişti.

PROF.DR İBRAHİM BENTER KİMDİR?

1962 yılında Lefkoşa’da doğan Benter, 1985’te ABD’deki Florida Üniversitesi Kimya Fakültesinden mezun oldu. New York Tıp Fakültesi ve Ohio State Üniversitesi Tıp Fakültesinde eğitim gören Benter, Cleveland Clinic Foundation’da Beyin ve Damar Bölümünde ihtisas yaptı.

2001-2012 yılları arasında Kuveyt Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Ana Bilim Dalında Profesör olarak çalışan Benter, 2012-2013 akademik yılında Oxford Üniversitesinde görev yaptı. Benter, Nobel ödüllü Profesör Sir John Vane ve Profesör Sir Martin Evans’la çalışmalar yürüttü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir