0

Nano antikor ne demek? Nano antikorlar hangi hayvanlarda var? Nano(Cormac) antikorların koronavirüse etkisi nedir?

ABD’de Ulusal Sağlık Enstitüsü’ndeki araştırmacılar, COVID-19 tedavisinde kullanmak üzere lamadan aldıkları Cormac adlı ‘nano antikorları’ test etti. Yapılan testin sonuçlarında, lamadaki nano antikorların COVID-19’a karşı etkili olduğu ortaya çıktı.

Nano antikor ne demek?

Nano antikorlar, doğal ağır zincirli antikorların benzersiz yapısal ve fonksiyonel özelliklerini taşıyan, antikor bazlı terapötik proteinlerdir. Nano antikor teknolojisi, kamelidlerin (deve ve lamalar) hafif zincirleri olmamasına rağmen tamamen fonksiyonel olan antikorlar taşıdığının keşfinden sonra geliştirilmiştir. Bu ağır zincirli antikorlar, tek değişken bağlanma alanına (VHH) ve çift sabit bağlanma alanlarına (CH2 ve CH3) sahiplerdir. Önemli bir nokta olarak, klonlanmış ve izole edilmiş VHH bağlanma alanı, orijinal ağır zincirli antikorun antijene bağlanma kapasitesine ev sahipliği yapan mükemmel derecede stabil bir polipeptittir.

Nano antikorlar hangi hayvanlarda var?

Bu nano antikorların doğal olarak deve, lama ve alpaka gibi hayvanların bağışıklık sistemleri tarafından üretildiği ifade edildi. Bilim insanları ortalama olarak, nano antikor proteinlerinin insan antikorunun yaklaşık onda biri ağırlığında olduğunu, ayrıca daha ucuz ve mühendisliğinin daha kolay olduğunu vurguladı.

5fe460142af1071c5c1331ec

Nano(Cormac) antikorların koronavirüse etkisi nedir?

Araştırmayı yürüten bilim insanları, lama, alpaka ve deve gibi hayvanlarda bulunan ‘NIH-CoVnb-112’ antikorunun insanlardaki antikorlara oranla hem daha küçük hem de 10 kat güçlü olduklarını, bu kapsamda koronavirüs tedavisinde ve hastalığı önlemede etkili olabileceğini ifade etti. Laboratuvar deneyleri, Cormac adlı lamadan alınan nano antikorunun, COVID-19’a neden olan SARS-CoV-2’nin proteinine yapıştığını ve etkisiz hale getirdiğini gösterdi. Araştırmayı yürüten ekipten Profesör David Brody, “Bu anti-COVID-19 antikorunun (lama nano antikoru) koronavirüs salgınıyla mücadelede oldukça etkili ve çok yönlü olabileceğini umuyoruz” dedi.

5fe4605e2af1071c5c1331ef

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir