Mini Minor (2019): gerçekten küçük bir Mini kartlara geri döndü

By | Eylül 13, 2018

2018/2019 için Mini Minör planlandı
Toyota ile ortaklık önerdi
3450mm ayak izi

BMW, Mini-Mini ile küçük araba köklerine geri dönmeyi planlıyor. Bu, Alman mülkiyeti altında podji yapan tarihi İngiliz bebeğin hayranları için harika bir haber ve küçültülmüş Mini Rocketman konsept otomobilinin (resimde) boşuna olmadığını gösteriyor.

Ama aynı zamanda ilginç bir endüstriyel gelişme: BMW, Mini’yi Toyota ile birlikte geliştirmeyi planlıyor. Hikayenin tamamı için, CAR dergisinin Mart 2015 sayısının içerideki Insider sektör haberlerine göz atın.

CAR dergisinin gizlice önizlemesi için buraya tıklayın .

Mini Minor (2019): ne biliyoruz

Almanya’daki ürün planlamacıları, Mini’nin son yıllarda tüfeğini büyüttüğünü ve beş kapılı hatchback formunda 4005 mm’ye kadar uzandığını kabul ediyor. Bu nedenle, sadece 3450mm uzunluğunu germek için planlanan yeni bir küçük model ile küçültme eğiliminde sörf yapma arzusu. Referans olarak, bu yeni Akıllı Forfour ile aynı ayak izi.

Mini Minor’un 2018’in sonlarında ya da 2019’un başında piyasaya çıkması muhtemel, CAR ortaya çıkarabilir. Münih’teki kaynağımız, “Bebek Mini gidene kadar hala erken günler” dedi. “Ancak yeni Ar-Ge yönetim kurulu üyesi Klaus Fröhlich, yeni yılda Amerika’ya gitti, bu onun gündemindeki konulardan biriydi.”

Bir bebek Mini ne kadar ucuz olabilir?

Yeni giriş seviyesi hatchback’in 12.500 € ‘dan 13.500 €’ ya kadar olan fiyat seviyesinde veya yaklaşık 9000- £ 10,000 seviyesinde gerçekleşeceğini duyuyoruz. Orijinal Issigonis tasarımı ilk kez Austin Seven ve Morris Mini Minor olarak pazarlandığında, Minör adı 1959’a dayanmaktadır. Adların showroomlara ulaşmasından önce sayısız lisans engelleyici olmak zorundadır, ancak BMW, MG Rover’ın sahipliğinden gelen önemli bir isim plakası kataloğuna sahiptir, unutma…

Erken stil alıştırmaları, Paceman ve Rocketman’ı (2011 konsepti) yeni tonlarla birleştiren ve çift kabarcıklı arka tavan bölümü, dikey bölmeli Union Jack arka lambaları, küçük bir trapez ızgarası gibi birçok yeni detayı birleştiren heyecan verici üç kapılı bir kapıyı gösteriyor. karartılmış sütunlar. Hiçbir şey için değil, modern bir Mini için hata yapmazsın.

BMW ve Toyota: gelişen aşk ilişkisi

2003 yılında Mini, Toyota motoruyla çalışan ilk dizel versiyonunu piyasaya sürdü. 2011 yılına gelindiğinde, Alman-Japon aşk ilişkisi, her iki tarafın da geniş bir işbirliği anlaşması imzaladığı bir noktaya kadar olgunlaştı. Sadece birkaç ay sonra, BMW dizel motorları Toyota’ya tedarik etmeyi ve gelecekteki modelleri birlikte geliştirmeyi kabul etti.

Buna karşılık, Bavyeralılara Toyota’nın yakıt hücresi know-how’ına erişim hakkı verildi. Daha yakın zamanlarda, iki üretici küçük bir küçük otomobil girişimini değerlendirmeye başladı – bu, yeni Mini Minor’a ve Toyota’nın yavaş satış iQ’sine bijou yedeği olarak adlandırılan Toyota Starlet’e yol açacak.

Bu yeni eşleştirmeyi Toyota Aygo’nun (ve dolayısıyla Citroen C1 ve Peugeot 108’in ikilisinin) duayenlerine dayandırmak yerine, BMW ve Toyota premium mini totları için yeni bir platform planlıyorlar. Elektrikli güç aktarma organları ile uyumlu olacak (çoğu benzinli veya dizel motorlu olmasına rağmen) ve Plant Oxford’da üretilebilecektir.

CAR dergisinin Mart 2015 sayısında yeni Mini Minor’un hikayesini okuyun .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir