McLaren Senna ve P1 vahşi bir sürüş zevki için üretildi

By | Mayıs 9, 2018

McLaren, hem fonksiyonel hem de ilham verici muhteşem muhteşem sivri supercarlar yapma tarihine sahiptir. Bu, McLaren Senna’nın (P1’in ardılısı) olağanüstü ve kutuplaşan tasarımını çok dikkat çekici kılıyor. Bazıları ona yol için bir yarış arabası diyebilir, diğerleri ise Senna’yı seslendirirken, özellikle de Aston Martin Valkyrie ve Mercedes-AMG Project One gibi diğer hiperkarlarla karşılaştırıldığında.

Sev ya da nefret et, Senna burada kalmaya devam ediyor – esas olarak bunların çoğunun sattığını iddia ettiğimiz gerçeğe. McLaren, Senna’nın 500 örneğini 1 milyon dolarlık bir fiyatla yapıyor. Yakın zamanda özel bir satışın dışında birini bulmayı beklemeyin – ama bir prim ödemeyi bekliyoruz.

McLaren Senna, 720S motorun M840T’nin ayarlanmış bir sürümünü kullanıyor. Ancak, Senna’da, M840TR – 4.0 litrelik ikiz turboşarjlı V8 motora daha fazla güç veren R var. Değirmen, 789 beygir gücü ve 590 lb-ft tork üreterek, çift debriyajlı yedi vitesli şanzıman ile arka tekerleklere güç gönderiyor. Kavrama, merkez kilitli tekerleklerin etrafına sarılmış Pirelli Trofeo R lastiklerle sağlanır. Durma gücü büyük karbon seramik frenlerden geliyor.

McLaren Senna, ağırlık tasarruflu malzemelerin yaygın kullanımı ve yuvarlanan pencereler gibi çoğu zaman gözden kaçan lüks özelliklerin ortadan kaldırılması sayesinde sadece 2,641 pound ağırlığındadır. Senin için esinti yok!

Vahşi açıların ve genel (tartışmalı) tasarımların hepsi aerodinamik ve downforce ile oynar. Bu büyük arka kanat sadece görünmek için değil. Arkada bir çift difüzör var ve bir ön splitter ile birlikte McLaren’in her köşesinde çift salıncaklı kumanda kolları kullanan RaceActive Chassis Control II sistemini çağırıyor.

McLaren Senna, çeşitli nedenlerle (performans, adı ve tartışmalı tasarımı) buzz yapıyor. Sadece bu makineler yola çıkmaya başladığında nasıl performans göstereceğini görmeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir