Mazda Kai Concept Alıştığımızın Dışında Bir Görsel Şov Sunuyor

Kai konseptinin anlatılan kompakt hatchback oranları, gerçekten farklı ve kıvrımlı bir C-sütunu / bagaj kapağı bölümüne sahip, yabancı kırışıklıklar ve çizgilerden arınmış ince ve minimalist bir gövdede kaplanmıştır. Eğer bir sonraki Mazda 3’ün nasıl olacağını bilmek istiyorsanız – 2019’da satışa sunulması nedeniyle – şirketin ikinci Tokyo konseptinden çok daha fazlasını göstermeyeceksiniz.

Standımızda kabinin içinde burnumuzu karıştırmak, iç mekana da son derece yakın gözüküyor. Eğer temel şekil, üretimin nispeten zarar görmemiş halini takip ederse – ve buna benziyorsa – tasarım, 3’ün kalabalık ve çok olgun bir kesimde göze çarpmasını sağlayacaktır.Altında da çok şey oluyor.

Tokyo Motor Show’da Mazda Kai konsepti

Motor kaputunun altındaki teknoloji, Mazda’nın yeni nesil Skyactiv-X benzinli motorunu, ‘bir benzinli motorun yakıt verimliliği, tork ve hızlı bir şekilde dizel ünitesinin hızlı bir şekilde tepkimeye girmesiyle serbest-karakteristik özelliklerini’ vaat ediyor. Gayri resmi olarak bir Mazda sözcüsü, firmanın şu anki 2.0 benzinli motoru üzerinde% 100’lük bir iyileştirmeye denk gelmeyeceğini, Spark Controlled Compression Ignition (SPCCI) olarak adlandırılan özel bir teknoloji ile anlayabiliyor ve Mazda’nın içten yanmalı motorlarda kayda değer bir hayat kaldığını belirten bir sinyal gönderiyor. uygun şekilde optimize edildi.

Mazda’nın sözcüsü CAR’e şöyle demişti : “Tek cevabın elektrik olduğuna inanmıyoruz. Eğer ‘tekerleğe iyi’ tüm ömür emisyonlarını ölçüyorsanız, bu motor bazı ülkelerde EV’lerle (çoğu elektrik kömürle çalışan elektrik santralleri tarafından yaratılır) eşleşebilir. 2019’da bir EV ve 2021’e kadar bir eklenti melezini başlatacağız, ancak bir dizi seçeneğe sahip olmakla ilgili.
Kai ayrıca daha çevik bir sürüş deneyimi için daha sert bir şasi kurulumu vaat eden yeni nesil Mazda’nın Skyactiv Araç Mimarisini sergiliyor. Aynı zamanda Mazda, otomobilin sürüşünün kısmen daha az sert yan duvarlara sahip yeni lastiklerle geliştirileceğini söyledi – ki bu da daha sonra darbe emici olarak konforun avantajına dönüşebilir. Kai’nin üretim versiyonunun 2018’de satışa sunulacak bir 2019’da gösterilmesi bekleniyor ve yeni Skyactiv-X motoruna sahip ilk Mazda ve sıkıştırılmadan önce dünyanın ilk ticari benzinli motoru olacak – yuvarlamadan önce Bundan sonra menzil boyunca.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#Üst