0

Mahur nedir, ne demek? Mahur ismi ne anlama geliyor? Mahur TDK kelime anlamı

Müzikal açıdan bir anlamı bulunan Mahur dizide oyuncunun isminin olmasından sonra merak edilmeye başladı. İşte Mahur TDK kelime anlamı hakkında detaylar..

Mahur TDK kelime anlamı

Türk Dil Kurumu mahur kelimesi için karşılık olarak, ‘Klasik Türk müziğinde bir makam’ ifadesini sunuyor. Mahur makamı neşeli, şen bir makamdır. Özellikle eski dönemlerde klasik Türk müziği üzerinden dile getirilen eserler konusunda geliştirilmiş özel bir makam olarak söylemek mümkün.

Mahur ne demek?

Klasik Türk müziğinin çıkış yaptığı dönemlerde adapte olan Mahur kelimesi, Türkiye’de yerleşik olarak kullanılan sözcüklerden biridir. Kökeni Farsçadan gelen bu kelime Türkçe üzerinde, ‘Klasik Türk müziğinde ele alınmış bir makam’ olarak değerlendirilmektedir. Pek çok anonim ile beraber bilindik eserler Mahur makamı üzerinden ele alınmak suretiyle söylene bilmektedir. Günümüzde hala çok yaygın olarak değerlendirilen ve bu makam üzerinden söylenen şarkılar bulunmaktadır.

Mahur isminin anlamı nedir?

Türk musikisinde rast perdesinde karar kılan bir makam anlamına gelen Mahur ismi yeni başlayan Maraşlı dizisindeki Alina Boz karakterinin ismi olmasından sonra anlamı merak edildi. Mahur ismi hem kız bebeğe hem de erkek bebeğe konulabiliyor. Kökeni Farsça olmasına rağmen Türkçe üzerinden önemli bir anlama sahiptir. Mahur ismi Kur’an’da geçmemektedir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir