Lotus 2017’ye ve ötesine ne kadar?

By | Kasım 10, 2018

► Lotus patronu Jean-Marc Gales gelecekteki planları özetliyor
► Açık bir Evora, yeni bir Elise ve daha az “ham” 4-Eleven
► ABD’de satışların artırılması gelecek planlara anahtar

Lotus patronu Jean-Marc Gales, Norfolk spor otomobil üreticisinin gelecekteki açık planlı evora Roadster ve 2020 için son derece önemli Elise de dahil olmak üzere gelecekteki ürün planlarına daha fazla ışık tuttu.

Açık bir Evora mı?

2014 yılında CAR tarafından ortaya konulduğu üzere, Lotus , Evora’nın yalpalamayan yapısından en iyi şekilde yararlanmayı ve 2017 yılında ortaya çıkması planlanan bir Roadster varyantı yapmayı planlıyor.

Ekim 2016 sonlarında Evora Sport 410’un lansmanında konuşan Gales, şunları söyledi: ‘Bir Evora Roadster – bunu yapacağız. Yapısal olarak çok sağlam. Açık bir sürüm ağırlık eklemez. Mühendislerin açık bir hedefi var – ağırlık eklemeyin.

‘Nasıl görünecek, hayal gücünüzü bırakacağım, ama çatıyı açmaktan biraz daha fazlası.’

Lotus Evora Sport 410

Evora için başka ne var?

Evora Sport 410 şu an için Evora coupe’den neredeyse her damla dinamik potansiyele sahip.

Bu model, Temmuz 2017’de ABD’de, yan hava yastığı düzenlemelerini karşılamak için İngiltere’den daha hafif kapılar ve koltuklarla satışa devam ediyor.

Gales, “Daha düşük güç versiyonunu düşündük, ama insanlar bunu istemiyorduk” dedi. ‘Müşteriler asla ekstra güce hayır demezler. İnsanlar kullanmayacak olsa bile, onu istiyorlar.

Bununla birlikte, Lotus, güç çıkışlarını önceliklendirmek yerine ağırlık ve aerodinamik kaldırma azaltma kazançlarını sürdürmeye devam edeceğini söyledi.

Daha önce yükseltilmiş olan Stratos tarzı Evora Crossover, 2015 yılında konserve edildi.

Lotus 4-Eleven – 2017 yılında 3- Eleven’e daha az sert bir kardeş mi?

Bu projenin resmi olarak teyit edilmesine rağmen, Gales şöyle diyor: “Bir 4-Eleven hakkında düşünüyoruz – biraz daha az ham olabilir [ 3-Eleven’den ].

‘Düşünmek’ için ‘üzerinde çalışın’ bölümünü okuyun ve 2017’nin ikinci bölümünde görünmesini bekleyin.

2020 için sonraki Elise’deki hikaye nedir?

Lotus’un geliştirme kaslarının çoğu şu anda 2020 yılında lansman yapılması planlanan yeni nesil Elise’de çalışmakta zorlanıyor.

ABD’deki homologasyon düzenlemelerini karşılamak için inşa edilecek yeni bir şasiye sahip olacak – gelecekteki karlılık için çok önemli – ve bu yapıyı gelecek nesil Exige ile paylaşacak.

Şu anki arabadan stilistik olarak hareket edecek olsa da, Gales bunun bir Lotus dışında bir şey olarak açıklanamayacağını söylüyor: ‘Bunu 20 metrede tanıyabilirsiniz.’

‘Devam etmekte olan çalışmalar’ Gales, CAR’ye söyledi. Şu anda aradığımız teknik ortaklara ihtiyacımız var. Bu yılın sonunda test için bir prototip hazırlıyoruz [2016]. Ama şimdilik spor arabaları üzerinde çalışıyoruz.


Ve şu anki gen Exige ne olacak?

Gales , daha hafif olan Sport 380 modelinin daha hızlı bir şekilde piyasaya sürülmesinin ardından, “Exige’den gelecek daha fazla bir şey yok” diyor, yine de bir pistin üzerinde yolunu bulabilecek bir downforce bodywork paketi için fikirlerin olmasına izin veriyor. Yakın gelecekte sadece bir versiyonu.

Bu yılın temmuz ayı itibariyle, Lotus mühendisleri halen Sport 380 Kasım basın lansmanından önce aero geliştirme fikirleri üzerinde çalışıyorlardı.

Gales, “Bu küçük bir şirketin avantajıdır – çevik olabilir ve anında bir karar alabilir” diyor. Ve etkili bir şekilde maliyeti de öyle görünüyor: ‘Biz bu arabayı 1 milyon sterlin [Exige Sport 380] yaptık.’

Yeni Elise ile birlikte yeni nesil bir Exige geliştirilecek.

Porsche 718’in yeni dört silindirli boksör motor müziğine, ılık Lotus basınında ılık basın bülteni var mı?

Gales, “Sesimize çok sıkı çalışıyoruz” diyor. ‘Temel olarak Evora 400’ü en baştan tasarladık. Exige 380 ile aynıdır (yeni bir opsiyonel titanyum egzoz sistemi içerir).

Elise 250 ses boğazını yapmak için çalışıyoruz. O, Ekim ayının sonlarında konuşan, yaklaşık altı aylık bir süre içinde bir titanyum egzoz alacak.

Özel olarak herhangi bir otomobil üreticisine isim vermeksizin, ve belki de yanakta biraz dil ile birlikte, Gales şöyle diyor: “Ses çok önemli. Şirketlerin neden CO2’yi ses üzerinden önceliklendirdiğini bilmiyorum. Müşterilerimizin hiçbiri daha düşük CO2 talep etmez. ‘

Daha spesifik olarak şunları ekliyor: “Yeni Alman tekliflerinden bazıları, direksiyonun [hidrolik direksiyonun, elektrikle destekli sistemlerden ziyade otomobillere uyum sağlamaya devam ettiği hidrolik direksiyonun] eksikliğini gösteriyor – bazı müşteriler direksiyon hissini ve bağlantıyı özlediklerini söylüyorlar girişleri ile ve Porsche’den Lotus’a dönün.

‘Benzersiz ürün farklılığımız bağlantıdır, yanıttır – giriş ile yol üzerinde hissettikleriniz arasındaki yakınlık, Lotus’a özgüdür.’

Gales, Lotus ethos için benzersiz ve önemli olan üç ayrı özel niteliğe işaret eder: hafif tasarım, aerodinamik tedavisi ve iletişimsel kullanım.

‘Otomobillerimizi büyütmeyi kesinlikle reddediyoruz. Aslında onları daha hafif yaparız.

Richard Pardon tarafından CAR için fotoğraflanan Lotus Evora 400

2016 yılında Lotus: sonunda kar!

2016 yılının kış aylarında, Evora Sport 410 ve Exige Sport 380’nin yakın aralıklarla fırlatılan araçlarında ARA’ya konuşan Gales, Lotus’un Ağustos ayından Kasım 2016 sonuna kadar ‘nakit akışı pozitif’ olduğunu belirtti. yazı.)

Ağustos 2016’da ABD’ye Lotus Evora 400 ile girmesi, şirketin operasyonel olarak karlı hale getirilmesinde önemli bir rol oynamıştır.

Evora 400 şu anda Lotus’un en yüksek kar marjına sahip otomobil ve ABD’nin federal onayını alarak bu cephede ‘en büyük atılım’ olarak kabul ediliyor.

Otomobilin Ağustos ayında piyasaya sürülmesinden bu yana, Lotus Ekim 2016 itibariyle 300 sipariş aldı ve ayda 50 araba ihraç ediyor.

Bu, 2014’te Lotus serisinde bir bütün olarak daha az 200 sipariş ve 2015’te 250 ile karşılaştırır. 2016’nın sonunda, Lotus yaklaşık 700 sipariş tahmin ediyor. Gales, 2018’de ideal olarak 2400-2500 araca çarpmayı hedefliyor ve yılda 2020 4000 araba hedefliyor – ‘ABD’deki yeni Elise bunu bizim için yapabilir’ diyor. ‘Kalmak için buradayız. Gelişmeyi karşılayabiliriz. ‘

Operasyonel olarak kârlı olmak zor olmaktan çıkmıştır, ancak Gales’ın CEO olarak üstlenmesinden kısa bir süre sonra yapılan personel işten çıkarmalarıyla. “Acılı” olarak tanımladığı bir süreçti. “Genelde, Lotus’un çekirdek işgücünde 850 iş kaydetmek için işleri feda etmek zorunda kaldık” diyor.

Bazı yıllarda ilk kez, Lotus 2017’de Cenevre Otomobil Fuarı’na katılmayı planlamıyor. “Parayı arabalara koyacağız” diyor Gales.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir