Lexus UX: Yeni kompakt SUV Cenevre’nin önünde ortaya çıktı

2018 Cenevre motor şovunda üretim biçimine yönelmek, Japon lüks markasının Avrupa’da üç uçlu SUV ürününün en küçük ve en seçkin markası olan Lexus UX’tir. Birkaç gölgeli teaser görüntüden sonra, şimdi gerçek şeyi ve hatta biraz da sterilize edilmiş üretim formunu görebiliyoruz, UX hala bir SUV için cesur ve 2016 konsept isminden gelen pek çok ipucu.

Diğer Lexus otomobilleri ile aynı tasarım dilini korurken ve aynı ağır stilize edilmiş mil ızgarasına sahip olsa da, daha kaslı kanatlar, kıvrımlar ve yüksek kayış çizgisi sayesinde biraz daha agresif görünüyor. Lexus LC’yi Lexus RX’den daha iyi düşünün. Bu, kaput çizgisiyle gurur duyan yükseltilmiş ön kanatlarla en uygun şekilde gösterilen, güç ve çeviklik izlenimlerini iletmek isteyen baş tasarımcısı Tetsuo Miki’nun bir kasıtlı stratejisiydi.

Lexus UX konsept otomobil

‘Sürücünün tekerleklerin UX’in çevikliğini takviye edeceğini görmesini istiyoruz’ diye itiraf etti Miki-san. Yine de, UX’te off-roading ile ilgili herhangi bir fikri unutun: Lexus, ‘kentsel bir gezgin’ olarak bilmeniz gereken her şeyi size anlatır. 2018 Cenevre Otomobil Fuarı’nda beklediğimiz her şey için, yuvarlaklığımızı buradan okuyun

Yeni Lexus UX: küçültme

Lexus, UX’in de sportif bir şekilde başa çıkacağını ve düşük bir ağırlık merkezi sayesinde vücut rulosunu azaltması ve ‘hatchback’ işlemesini sergilemesi gereken yepyeni bir platform sunuyor. Bu cesur bir iddia. Geliştirilmiş hibrid kabiliyetini içeren Toyota C-HR ve Prius’un tanıdık olduğu GA-C platformu üzerine inşa edilmiştir; Bu, şimdi bir Lexus elyafı. Rozetli UX 250h, 176bhp hibridin hem ön hem de dört tekerlekten çekiş versiyonları mevcut olacak, sadece bir benzin UX 200 ile birleştirilecek – hiçbir dizel yok.  Kaynaklarımız, yeni UX’in CT hibrid hatchback’in yerini almasının planlandığını gösteriyor, çünkü dünya konvansiyonel gövdelerini kapatıyor ve daha fazla crossovers ve daha uzun SUV’lar taşıyor.

Lexus UX: 2018 Cenevre Otomobil Fuarı’nda yeni

Marka için temel bir model haline geldiği için, UX’in temel misyonu, insanları istikrarlı olmaktan başka bir şey düşünmeyecek olan, ama Lexus’a sadık olanları tatmin etmek için rahat ve kusursuz bir şekilde inşa edilmiş olan markaya çekmek. Bu ayrıca, yarış dünyasına atıfta bulunarak boldy stilini açıklıyor. Tam genişlikteki arka ışık çubuğu sadece çağdaş görünmekle kalmaz, aynı zamanda LMP1 yarış arabalarındaki ince kuyruk lambalarının temsilcisidir. İç mekana gelince, UX Konsept’inki kadar vahşi olmasa da, yine de yeni açılan LS lüks salonundan pek çok ipucu ödünç alıyor. Sürüş pozisyonunun kendisi gibi, enstrümanlar ve kontroller UX’in sportifliğini pekiştirirken, Miki-san, geniş yatay çizgilerin ‘Lexus’un gücü ve güvenliğinin’ sakinlerine daha fazla hatırlatma getirdiğini öne sürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#Üst