Lamborghini Huracan ‘Superleggera’ spyshots: Bu daha hızlı V10 mu?

By | Eylül 22, 2018

Yeni spyshots Huracan ‘Superleggera’ yakala
Ferrari 488’e ayak uydurmak için daha hızlı süper araba
Alüminyum ve karbon fiber yapı, V10 havai fişek

Bu yeni casus fotoğrafları, yeni bir Lamborghini Huracan ‘Superleggera’ya ilk uygun bakışımızı sunuyor mu? Kaynaklarımız, V10’un daha hızlı olduğunu gösteriyor – Lambo, yükseltilmiş performans modellerini gizlemek için yarış tarzı çıkartmaları kullanarak formda.

Sant’Agata, 2015 Cenevre Otomobil Fuarı’nda Aventador Süper Veloce’u piyasaya çıkardı ve şimdi dikkati çeken Huracan’a yöneliyor.

Lamborghini Huracan Superleggera: casus fotoğrafları

Bu Lambo prototipini% 100 olarak belirlemedik, ancak görünümünün zamanlaması yükseltilmiş bir Huracan ile tutarlı.

Junior supercar ilk olarak 2013’ün sonlarında gösterildi ve 2014 ilkbaharında piyasaya sürüldü. Ve şimdi şirket tamamen yeni, turboşarjlı Ferrari 488 GTB’nin küçük problemiyle karşı karşıya kaldı ve sürekli olarak boynunu soluyan McLaren 650S’i geliştirdi. Süper araba arenasında, bağırmak için yeni ve parlak bir model olmadan hiçbir şey yok.

Lamborghini, V12 canavarları için Super Veloce (SV) rozetini tarihsel olarak saklarken, yüksek performanslı Gallardos için Superleggera (süper hafif ağırlıkta İtalyanca) ve Performante (performans) gibi rozetleri kullandı. Bu gizli siyah prototipin ne olduğunu düşünüyoruz. Ve mühendislik şefi tarafından CAR dergisine atıfta bulunulduğu gibi , Balboni gibi bir arkadan çekişli versiyona sahip olsaydı görülmeye devam ediyor…

Ne var ne yok? Bana güzel bir his veriyor!

Bu araba, birçok Lamborghini prototipi gibi, Alman kayıtlı. Sonuçta şirket Volkswagen marka Audi tarafından sahiplenildi ve Huracan en son R8 ile alüminyum ve karbon elyaf mimarisinin çoğunu paylaştı.

Bu görüntülerde tanımlayabileceğimiz ana değişiklikler arkadadır – numara plakası muhafazasının üstündeki (GT3 racer versiyonunda olduğu gibi) örgü dolu bir alanda yuvalanan ek bir çift egzoz borusunun eklenmesine tanık olun.

Ekstra orta çıkış egzoz borularını, CAR dergisinin casus fotoğraflarında görünebilen yeni panjurlu arka panele dikkat edin.

Ancak, bu araba, canavar kanadını, difüzörü, yan panelleri ve diğer parça gereçlerini içermeyen yarış arabası değildir.

Daha fazla güce daha az ağırlıkta odaklanın

Biz mütevazı güç yükseltmeleri bekleriz (sonuçta, R8 V10 Plus aynı bir 602bhp’ye sahiptir) ve ağırlık tasarrufuna daha fazla odaklanır (bir McLaren 650S bir Huracan’dan daha az 100kg ağırlığındadır).

Gallardo tüm zamanların en başarılı Lambo’su olmaya devam etti ve 14.000’den fazla kopya sattı – bu da bizim yollarımızdaki tüm Lamborghinilerin yarısından fazlasını oluşturuyor. Örümcek de dahil olmak üzere bir dizi yeni türev ile İtalyanlar yerine daha büyük şeylere geçeceklerini umuyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir