KPSS 3.10 değerlendirme maddesi nedir, ne demek? ÖSYM 3.10 maddesi yazısı çıkanlar tercih yapabilecek mi?

KPSS ortaöğretim sınav sonuçları bugün ÖSYM tarafından olarak yayınlandı. ÖSYM tarafından açıklanan KPSS ortaöğretim sınav sonucunu öğrenen öğrenciler KPSS 3.10 maddesi ile karşı karşıya geldi.  Sonuç sayfasında bazı adayların karşısına ‘Kılavuzun 3.10 değerlendirme maddesi gereğince KPSS puanlarınız hesaplanmamıştır.’ yazısı çıktı.

KPSS 3.10 maddesi ne demek?

3.10 maddesi sınav değerlendirmelerinin nasıl yapılacağını anlatıyor. Sınavda değerlendirme sürecinde kullanılan KPSS 3.10 maddesi, belirli kriterleri içerisinde barındırmaktadır. Bu kriterler, sınavda yer alan her testi kendi içinde değerlendirmektedir.  Her testte, örneğin Genel Yetenekte, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar bulunacak, bu puanların ortalama ve standart sapmaları kullanılarak standart puanlar hesaplanacaktır.

Bir testte, en az bir (1) ham puanı bulunmayan adaylar bu test için yapılacak hesaplamalara alınmayacaklar ve bu adaylara bu test için standart puan hesaplanmayacaktır. KPSS için hesaplanabilen birçok puan türü vardır ve siz hesaplanmasını istediğiniz puan türünü etkileyen testlerden en az bir (1) ham puan yapmalısınız. Testi tamamen boş bırakır veya eksi nete düşerseniz puanınız hesaplanmaz.

3.10 maddesi yazısı çıkanlar tercih yapabilecek mi? sorusuna dair ise ÖSYM’den herhangi bir açıklama bulunmuyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir