Honda Urban EV Concept Tek Kapı Elektrikli Modeli ile Piyasaya Çıkıyor

By | Nisan 24, 2018

2017’nin Frankfurt Otomobil Fuarı’ndan Honda’nın muhteşem Urban EV konseptini hatırlıyor musunuz? Şunu biliyorsunuz: çağdaş akülü elektrik aktarma organlarını acımasızca sevimli retro-ilham stiliyle birleştiren korkak küçük kapak? Gelecek yılın sonlarında üretim için onaylanan Urban EV, Honda’nın BMW i3 rakibi için ‘2019’un başlarında’ sipariş defterleri açacağı haberine bir adım daha yaklaştı.

Serin, minimalist iç detaylar ve benzer şekilde açık olmayan dış yüzeyler (kesinlikle Honda’nın şu anki çıkışıyla karşılaştırıldığında) kompakt bir dört koltuklu, Urban EV, Honda Motor Europe’un Philip Ross’una göre ‘olumlu geribildirim’ aldı – şaka yapmıyor. Konsept, geçen sene Frankfurt fuarının beklenmedik bir yıldızıydı ve Japon üreticiyi şaşırttığı için ilgi odağıydı.

Honda, Honda Power Manager teknolojisine yoğunlaşarak, bu yılın başlarında ARA’da sergilenen ve şirketin 2030 ve ötesindeki “Elektrik Vizyonu” üzerine yoğunlaşan güçler hakkında çok fazla şey söylemiyor. Urban EV Concept’in, yüksek yoğunluklu, hafif bir batarya paketi, entegre ısı yönetimi ve enerji transfer fonksiyonlarının evrimi olarak adlandırılan, hem araçtan hem de araçtan oluşan ısmarlama elektrikli otomobil platformuna dayandığını biliyoruz.

2017 Tokyo şovunda konuşan Honda CEO’su Takahiro Hachigo şunları söyledi: “Urban EV için özel bir EV platformu oluşturacağız. Bu şehir banliyölü araç, bu yüzden küçük bir segment araba. Urban EV, şehir banliyösü olarak yakın arkadaşınız olacak. Sürücüyü arabaya yapay zeka ile bağlayacağız – insanlar bu arabayı kullanmaktan keyif alacaklar. Model, Honda imajını değiştirecek ve Avrupa’da otomobillerimizi elektriklendirmek için kararlılığımızı sunacak. “Bu EV’leri Honda markası için ikonik otomobiller olarak konumlandıracağız, çünkü elektrifikasyonu hızlandırma niyetimizi sundular,” diye devam etti Hachigo. “Urban EV Concept modeline dayanan bir ticari araç da açacağız. Honda için meydan okuma, EV’leri geleneksel otomobil imalatıyla birleştirerek EV üretiminin maliyetini düşürüyor. ‘

Honda’nın elektrik platformunun mühendisliğinden biraz bahsediliyor; Hachigo, Tokyo’da projenin öğelerinin taşa yerleştirilmekten çok uzak olduğunu öne sürüyordu. Tasarım konsepte sadık kaldığı sürece, altta yatan şey pek az sorun yaratacaktır.

Yani, fazla teknik değil – tasarım konuşalım

Orijinal Honda Civic ve N600’i açıkça gösteren, hoş görünümlü bir şey, ayrıca Volkswagen Golf Mk1’in birçok tonuyla birlikte kitaplarımızda iyi bir şey. Basit ve sofistike ve Jazz supermini’den 100mm daha kısa olmasına rağmen, daha uzun, daha geniş ve daha maksatlı görünüyor. Mavi arkadan aydınlatmalı Honda rozeti, şirketin gelecekteki tüm EV’lerine yolunu bulacak ilginç bir özellik. Ve Akıllı Vizyon EQ ForTwo Konsept gibi, Urban EV farlar arasında görüntülenebilen etkileşimli çok dilli mesajlara sahiptir. Şirin, ha?

Honda Urban EV’nin içinde ne var?

Honda Urban EV, arkadan menteşeli ‘intihar’ kapıları sayesinde içeri girebilmek için bir doddle. İnce A sütunları ve geniş ön camı ile hafif ve havadar. Çizgi bir güzellik meselesi – ahşap bitti ve etrafına saran panoramik bir ekran ve minimalist bir ethos ile etrafı sarar. Urban EV ayrıca bir Austin Allegro gibi bir quartic direksiyon simidi ile birlikte geliyor. Ne sevilmeli? Çok küçük olmasına rağmen, dört kişiyle birlikte farklı malzemelerle tamamlanmış iki sıra koltukta dört kişilik kolay bir dört kişilik bir koltuk. Ön sıra doğal gri kumaşla kaplıdır, koltuk sırtları, arka ayakları ve çizgi ile aynı ahşapla süslenmiş kol destekleri. Üretim sürümü gelince? Ikuo Takeishi, Honda Ar-Ge Executive “Hala geliştirilme aşamasında” dedi . Ama biz ‘onu inşa et!’ Frankfurt’taki masada fark edilmeden gitmedi.

Sonra Urban EV için iyi haber, Spor EV için çok değil …

2017’nin sonlarındaki Tokyo fuarında, Urban EV Concept, Honda standında, eşit derecede güzel Sports EV Concept , seri üretim yapma şansı düşük olan düşük-elektrikli bir all-electric spor otomobiliyle birleştirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir