0

Dev bankaların yeni odağı Avrupa borsaları

– DIŞ HABERLER SERVİSİ

Yatırımcıların borsa rallisinde geride kalan hisselere yönelik ilgisi, küresel ekonomik toparlanma beklentilerinden kaynaklanıyor. Aynı zamanda 2021 yılında Avrupa borsaları için de iyi zamanların yaklaştığının sinyallerini veriyor.

JPMorgan Chase ve Goldman Sachs, geride kalan Avrupa borsalarının görünümüyle ilgili boğa piyasası taraftarı. Bloomberg’in araştırmasına katılan 24 stratejist Avrupa hisseleriyle ilgili olumlu yaklaşıma sahip ve bu yıl Stoxx Europe 600’de %4 yükseliş bekliyor. Aynı zamanda Euro Stoxx 50’de de %5 yükseliş beklentisi bulunuyor.

Anketin sonuçlarında öne çıkan beklentiler, risk kazanç oranında pozitif bir dinamik gösteriyor. Makor Capital Markets SA’nın boğa piyasası taraftarı Stratejisti Stephane Barbier De La Serre, endeksin yılı %16 yükselişle bitireceğini tahmin ederken, Stoxx 600’e yönelik en düşük beklenti %7’lik düşüşle TFS Derivatives Stratejisti Stephane Ekolo’dan geldi.

Avrupa borsalarının yüksek performansıyla ilgili tahminler, son yıllarda her zaman olumlu sonuç vermedi ve bölgedeki yavaş kazanç büyümesinden ve siyasi gerginlikten etkilendi. Bazı stratejistler, hisse fiyatlarının da şimdiden yükseliş göstermiş olduğunu ve ekonomi ve aşı cephesinden gelebilecek aksiliklerin etki edebilmesi için daha az alan kaldığını söyledi.

Stoxx 600 endeksi, pandemi öncesi rekor yükselişinin %6 aşağısında ve stratejistlerin görüşleri, endeksin bu yıl bu açığı kapatamayacağı yönünde sinyal veriyor. Bunun nedeni ise şimdiden yükselmiş olan değerlemeler. Yatırımcılar, ilk olumlu aşı haberlerinin ardından normale dönüşü fiyatlamaya başladı ancak korona virüs kısıtlamalarının ve karantina önlemlerinin artış göstermesi, Avrupa’da yatırımcı iyimserliğini zedeledi.

Yine de BNP Paribas’ın Hisse Stratejisti Ankit Gheedia, iyimserliğini koruyor ve Euro Bölgesi’nde yüksek performans için potansiyel olduğunu düşünüyor. Avrupa şirketlerinin kar marjları enflasyon oranıyla yüksek korelasyon gösterdi ve küresel yatırımcıların değer sektörlerine yeniden yönelmesiyle fayda görmesi bekleniyor.

Gheeda, “son dönemdeki yüksek riskli rallilerde geride kalan tek bölge Avrupa oldu” dedi.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir