Bugatti gitti! Cenevre 2016’da yeni Chiron ismi doğrulandı

By | Ekim 11, 2018

Bugatti Chiron 2016 lansmanı için onaylandı
► Hypercar, Cenevre Otomobil Fuarı’nda başlatılacak
1480bhp Veyron Mk2’nin ismi onaylandı

ve şirketin 1920’lerde ve 30’larda en başarılı yarış pilotu Louis Chiron’u nasıl referans gösterdiklerini açıkladı .

Haberlerde, hipercarın ana şirket Volkswagen’de devam eden harcama incelemesinde itlaf edilebileceği yönünde bir spekülasyon getiriliyor. Wolfsburg, küresel #dieselgate emisyon skandalıyla ilgili olarak para cezaları ve geri ödemeler için gerekli olmayan tüm harcamalara dayanıyor .

Veyron gibi bir supercar nasıl değiştirilir

Kaynaklarımıza göre, Chiron, taban özellikli bir model için lansmanında 2,2 milyon € (1,6 milyon £) değerinde bir maliyete mal olacak – bu, Veyron’dan 650.000 pound daha fazla bir cüzdan. Ve boru hattındaki bir dizi roadster ve özel baskı, sadece bu sayıyı yukarı doğru aktaracak. Bu, Veyron 16.4’ün LaFerrari , McLaren P1 ve Porsche 918 gibi araçların en üstteki Trump istatistiklerinin hepsinden ayrıldığı ve onu izlediği yerde , başka hiçbir şeye benzemeyen bir hipercar .

Şoförün keyfi ve saf-heyecanlı heyecanlar için değil, belki de tamamen açık-kapalı savaşta. Sanatçımızın Motor Tahminine göre izlediği ve SupercarsNews kanalında casus videosu olarak prototip olarak görülen yeni Hata, W formasyonunda tekrar düzenlenmiş 16 silindirle (14 silindirli bir motor tasarlandı, kaynaklarımız rapor edildi) En çok F1 otomobilleri utanç vermek için performans rakamları için en yüksek 1500 metrik beygir gücüne ayarlandı.

Bugatti Chiron: Molsheim’da müşteriler büyüdü

Yeni Bugatti supercar’ın beklentileri, Chiron’un doğu Fransa’daki şirketin göz alıcı Molsheim merkez binasında zaten gösterildi. CAR, Mayıs 2015’te ziyaret edildi (aşağıdaki özelliğe bakınız) ve iki gün sonra aynı sadakatta olan tarafın yeni hiperkarın gösterildiğini anlıyoruz. Bir fiyat etiketi 2005 Veyron’un 1.3 milyon € ‘dan (945.000 £) önemli ölçüde şişmiş olmasına rağmen, 100’den fazla müşteri iki dilim halinde mevduat yatırdı.

Final Veyron, CAR dergisi, Mayıs 2015 sayısını görmek için Bugatti merkezini ziyaret ediyoruz.

Fransız lüks markasının canlanması Ferdinand Piech’in bir evcil hayvan projesiydi. Bu proje, hiçbir zaman ikincisi olmayan bir araba karşılığında 1,5 milyar avro (1 milyar sterlin) birleşik zararları karşılamaya hazırlanıyordu. Artık ana şirket olan Volkswagen’in gözetim kurulunun başkanı olmamasına rağmen, Piech ve karısı özel sneak önizlemesinin konukları arasındaydı. Bugatti Veyron veya iki tane sahibi olan VW grubu patriğinin de ünlü Bugatti yarışçısı Louis Chiron’un adını taşıyan yeni Chiron’a siparişi verilip verilmediği bilinmemektedir.

Bugatti 450 Veyron inşa ederken, şirketin 500 Chirons yapmayı planladığını biliyoruz. Dünya ekonomisi devam ederse, muhtemelen …

Yeni Chiron’un ham özellikleri

CAR’ın kepçe dosyası, en güçlü Veyron Supersport’un pantolon bölümünde biraz eksik görünmesini sağlayan bazı şaşırtıcı istatistikleri ortaya koyuyor:

Motor Dörtlü turbo 8.0-litre W16
Güç 1500ps (1480bhp)
Tork hedefi 1106lb ft
Öngörülen en yüksek hız 288mph
0-62mph zaman 2.3 saniye

Wolfgang Dürheimer, Bugatti başkanı, “Chiron için geliştirme özeti bir cümlede özetlenebilir ve muhtemelen otomobil tarihinin en kısa olanıdır: en iyiyi daha iyi yapmak istiyoruz,” dedi. ‘Chiron her açıdan yeni standartlar belirleyecek. Dünyanın en güçlü, en hızlı, en lüks ve en seçkin üretim süper spor otomobilini üretmeye devam edeceğiz. Bugatti ve müşterilerimizin iddiası budur. Louis Chiron’da, markamızın tarihinde yeni bir model için değerli bir patron bulduk. En iyi yarış pilotunun adı ve günümüzün en iyi süper spor otomobilinin zamanının en başarılı Bugatti sürücüsü – bu ideal kombinasyon. ‘

Bugatti 8.0-litre W16 quad-turbo eylem

Yepyeni bir dış ve iç mekan olmasına rağmen, Chiron özünde Veyron’un büyük bir evrimi. Karbon fiber gövde yapısını, bağımsız süspansiyonlu cum 4WD sistemini ve dört-turbo W16 motorunu (yukarıda resmedilmiştir) koruyarak, daha hızlı vites değiştiren yedi vitesli çift kavramalı şanzıman bu büyük dönüş hareketini çekişe dönüştürmelidir.

Daha iyi ıslak tutuş için yeniden geliştirilmiş lastikler ve geliştirilmiş ultra yüksek hızlı uyumluluk, Super Sport’un rekorunu 431kph (268mph) ‘den 440kph (275mph)’ den daha fazlaya çıkarmanın en yüksek hızını sağlar. Yalnızca, zemin boşluğunu azaltmak için özel bir anahtar takarak 375kph (233mph) yumuşak sınırlayıcısını devre dışı bıraktıktan sonra, soğutma kanallarını boşaltarak ve spoyleri yatay, düşük sürükle konumunda kilitleyin.

Chiron vs Veyron

Bugatti olarak hemen fark edilirken, Chiron aslında alttan üste doğru restyled edildi, CAR anlıyor. Yeni çift namlu yüksek teknolojili farlar, göz alıcı at nalı ızgarasının üzerindeki Bugatti rozeti ile göz seviyesine oturmakta, tavana monte edilen hava giriş kepçeleri büyük yarı oval yanal açıklıklara yol açmakta, dört yuvarlak arka lamba Gümüş bir taşıyıcıya gömülü göz alıcı tam genişlikte LED ışık çubuğu. Egzoz, stilize B gibi şekillendirilmiş yeni bir uç panelde entegre edilmiştir.

Bu, VW markası için yeni bir teknoloji vitrini olacak – silindir devre dışı bırakma, elektrikle çalışan turboşarj ve doğrudan enjeksiyon, Chiron’un 14mpg’ye ulaşabileceğinden emin olmak için. Veyron, yakıt deposunu tam sohbetde sadece 8 dakika içinde boşaltabilir…

Hata yapma, Bugatti yine supecar sınırlarını yeniden çizmeyi hedefliyor. Chiron başarılı olabilir mi? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin!

CAR dergisi hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayın, en yeni sorunu önizleyin ve dijital sürümlerimizi indirin.

Selefi: Bugatti Veyron

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir