Boston Dynamics robotları dans şovu ile karşımıza çıktı

Boston Dynamics’in Atlas ve Spot robotları koşma, jimnastik rutinleri, parkur, ters takla, arkadaşlarından oluşan bir orduya izin vermek için açık kapılar, bulaşıkları yıkamak gibi pek çok şey yapabiliyor.

Ancak şirketin en son videosu ile Boston Dynamics robotları dans ederek robot teknolojilerinden gelinen son noktayı gözler önüne seriyor.

Videoda Boston Dynamics robotların tüm serisini The Contours’un “Do You Love Me” şarkısında dans ederken görüyoruz. Boston Dynamics, robotlarının dans becerilerini ilk kez göstermiyor. Şirket, Spot robotunun 2018’de Running Man’i “Uptown Funk” için yaptığı bir videoyu sergilemişti. Ancak yeni video, Atlas ile işleri başka bir düzeye taşıyor. Atlas robot artık zıplayıp havada dönebiliyor. İnsan gibi dans eden bu robotlar, teknolojinin geldiği son nokta.

Boston Dynamics kısa süre önce, robot firmasını SoftBank’tan 1.1 milyar dolarlık bir anlaşmayla satın alan Hyundai tarafından satın alındı. Şirket ilk olarak 1992 yılında Massachusetts Institute of Technology’nin bir yan ürünü olarak kuruldu ve burada köpek benzeri dört ayaklı robotları 2013’te Alphabet’in X bölümü tarafından ve 2017’de Softbank tarafından satın alındı.

Burada yer alan Atlas ve Handle robotları hala sadece araştırma prototipleri olsa da Boston Dynamics kısa süre önce Spot modelini 74.500 dolar gibi önemli bir fiyata herhangi bir şirkete satmaya başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir