BMW X1 (2015) yeni önden çekişli crossover şekilleniyor

By | Ağustos 11, 2018

BMW X1 , her zaman bir purist-riling makinesi olmuştur ve 2015’in sonlarında satışa sunulacak olan bu Mk2 versiyonu daha da tartışmalıdır.

Yeni X4 ve X5 – neredeyse cesaret verici – ve onun ön tekerlekten çekiş alt kısımları yeni 2-serisi Active Tourer MPV’den sıkışıyor.

Ayrıca, BMW, Audi ve Mercedes’den gelen 4×4’lerle savaşmak için M-badged X1 performansına sahip.

BMW bir M Division X1’i mi çiziyor?

İçerdekiler, 2015 için düşünüldüğünü söylüyorlar. BMW, 355bhp Mercedes GLA45 AMG’nin önüne geçmeden önce, 306bhp RSQ3’ü piyasaya sürdükten sonra, sıcak geçiş oyununda off-guard yakalandı. Her ikisi de, dört tekerden çekişli turboşarjlı motorları, bodykitted crossovers’ları beş saniyeden daha kısa sürede 62mph’ye ateşlemek için kullanır.

BMW’nin moote cevabı yeni X1 M28i. M235i coupe gibi , gerçek bir M Division performans aracı değil, ayarlanmış bir ‘M Performance’ modeli. Word, X1 M28i’nin gücü 306bhp Audi RSQ3’ü tutuyor. 322bhp M235i’den düz 3,0 litrelik kutsal olabilir mi?

Ya daha az BMW X1s: önden çekişe mi gidiyorsunuz?

Giriş seviyesi modeller, evet. Mevcut X1’in arkadan çekişli şasisi, 2 serisi Active Tourer’da ve yeni Mini’de de görev gören yeni bir platform için bin olacak. ‘UKL1’ olarak adlandırılan mimari, ağırlığı saygın sınırlar içinde tutarken daha fazla sertlik için yüksek mukavemetli çelik konstrüksiyon kullanır. Daha yüksek özellikli modellerde ‘xDrive’ dört tekerlekten çekiş sistemi siparişi verebileceksiniz.

Ve bu da üç silindirli motorlar demek?

Tabii ki yapar. X1, her silindirin 500cc ve BMW’nin ihtiyaç duyduğu güce bağlı olarak ekstra tencere eklediği yeni bir modüler motor sistemi kullanarak Minis ve BMW’lerin saflarına katılacak. Yani, 1.5 litre üçlü veya 2.0 litre dört potlu benzinli ve dizel-slurping versiyonları olacak.

Melez ne olacak?

2016’dan itibaren X1’iniz için bir eklenti hibrit aktarma organı siparişi verebileceksiniz. Bu 270bhp geliştirmek için benzinli turbo’d dört silindirli bir 80bhp elektrik motoru ile eşleşir. Bu arada, en güçlü dizel 231bhp, ancak önemli ölçüde daha yüksek torka sahip olacak.

X1 BMW için nasıl?

Meraklılar, X1’de burnunu 1 numaralı seriye çevirebilirler, ancak satış rakamlarıyla tartışamazsınız. 2013’te bile – satışa çıktıktan dört yıl sonra – X1 dünya çapında 161.000’den fazla üniteye geçti. Buna karşılık, ‘sadece’ 157.000 beş kapılı 1 serisi hatchbacks evleri bulundu. Alternatif crossover, ana giriş kapağını gerçekten aştı!

2013 yılında, dört yaşındaki X1, X5 ve X6’nın her ikisi de kendi yaşam döngülerinin alacakaranlığına ulaşmasıyla bir ölçüde çarpılmış olsa da, aslında en çok satan BMW ‘X-car’ idi. Öyle olsa bile, parça paylaşımı için daha fazla kapasiteye sahip yeni bir X1, Münih’in fasulyesi için potansiyel bir altın madeni.

Category: BMW Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir