286 milyon dolarlık Bitcoin diskini çöpe attı

ABD’nin Newport şehrinde yaşayan IT çalışanı James Howells, 8 yıl önce 7 bin 500 Bitcoin anahtarlarını içeren bir sabit diski yanlışlıkla çöpe atarak kazancını kaybetti. Howells, son bir yılda Bitcoin’in yüzde 340 değerlenmesi ve şu sıralar 1 Bitcoin’in 40 binli rakamlara ulaşması ile değeri 286 milyon dolardan fazla eden diske ulaşmaya çalışıyor. Bu nedenle bölgedeki çöp depolama alanında arama yapmak için Newport Belediye Kent Konseyi’nden izin çıkmasını bekliyor.

Newport belediyesi 2013 yılında merkezi çöp kutuları dolduğu zaman bu kutulara bir seri numarası atıyor, bunları depolama alanına götürüp gömüyordu. Yerel gazetelerden South Wales Argus’a konuşan Howells, umudunu buna bağlıyor.

ÇEVREYE GAZ SIZMAYACAK

Belediye yetkililerin çevreye zarar verilebilir endişeleri üzerine, Howells çevreye zarar vermeden arama yapılabileceğini söyledi. Howells, “Belediye yetkilileriyle görüşüp hazırladığımız planı onlara sunmak istiyorum. Bu projeyi desteklemeye razı olan bir fon buldum. Sadece belli bir alanı taramak istiyoruz. O bölgeyi hava geçirmeyecek şekilde kapatacağız. Çevreye gaz sızmayacak. Bu işin maliyeti için gereken parayı ortak bir hesaba koymaya razıyız. Olur da düzgün bir iş yapmazsak yaptığımız işin masrafını belediye ödemek zorunda kalmayacak” dedi.

71 MİLYON DOLAR TEKLİF ETTİ

Çöplerin depolandığı alanda arama yapmak için Newport Belediye Kent Konseyi’ne Howells, eğer diske ulaşabilirse şehrin Kovid-19 fonuna 71 milyon dolar bağışlama teklifinde bulundu. Konuyla ilgili Howells, “Şu sıralar maddi zorluk yaşayan çok fazla insan var ve bu paranın o insanlara bir yardımı dokunabilir. Böylece parayı iyi bir amaç için kullanmış oluruz. İşin detayları henüz belli değil ama ana fikir şu: Para yardımı isteyen herkesin tek bir başvuru hakkı olacak ve herkese hiçbir şart aranmadan para verilecek” şeklinde konuştu.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir