2018 Cenevre Otomobil Fuarı’nda Yeni Audi A6 SEDAN!

By | Nisan 19, 2018

2018 Cenevre Otomobil Fuarı’nda Yeni Audi A6 SEDAN!
Audi, ikiz ekranlı MMI Touch bilgi-eğlence sisteminde, ister beğendik olsun ister olmasın, markanın kendi kademe kademesi kurulumundan uzaklaştıkça, patladı. Sistem, otomobilin kontrollerini ekran arasında, üstte ise Audi’nin Drive Select sistemi ile navigasyon modu, medya ve araç kontrolleri için kullanılır.

Bu arada alt ekran, özellikle ön yolcuların iklim ve oturma ihtiyaçlarını yönetmek, hava akışını yönlendirmek ve hem kabin hem de koltukların sıcaklığını yönetmek için orada bulunuyor. Her iki ekran dokunulduğunda dokunsal dokunuş geribildirimi, uğultu ve fışkırtma kullanır. İlk başta garip ama aslında çok iyi çalışıyor.

Audi , yeni A6 ile dünyayı ümit ediyor: sportif bir sürüş, rahat bir sürüş, alan bolluğu, keskin bir tasarım ve Uluslararası Uzay İstasyonundan daha fazla teknoloji. Yeni A6 salonu hakkında bildiklerimiz için okumaya devam edin.

Cenevre Otomobil Fuarı’nda yeni Audi A6’ya bakın 2018
Audis’in hepsi bu günlerde aynı görünüyor!

Verilen Audi yelpazesine bakarsanız, varyasyon adına çok fazla bir şey gözükmüyor. Bununla birlikte, tasarımcı Philipp Roemers, stil şefi Mark Lichte’ın sürekli elindeki A6’nın A7 ve A8 kardeşlerinden farklı olduğunu bize garanti ediyor: “Hedefimiz [A6 ile] segmentte en sportif ve ilerici otomobil yapmaktı. ‘o sözü.

A8, A7’den farklı bir silueti olan, her çizgiyle geriye doğru iten daha dinamik olan prestij ve sofistike hakkındadır. A6 ile ortada bir yerdeyiz, çok kararlı.

Önde aynı hikaye var. Roemers (sağda, CAR’s Jake Groves ile birlikte), A8’in prestij ve statü göstermek için biraz daha dik olan açılarla en büyük menzile sahip olduğunu belirtiyor. A7 çok dar ve çok geniş ve A6 yine ortada bir yerlerde. Farklı ışık grafikleri de var.

S Line model A6’lar özellikle keskin görünüyor, bu resimlerdeki gri araba belirgin bir şekilde açısal tampon seti ve bazı çekici alaşım jantlar içeriyor.
Yeni 2018 Audi A6’nın motor yelpazesinde konuşun

Lansmandan dört motor bulunacak: üç dizel ve bir yüksek güçlü benzin. A6 alıcıları, Dieselgate emisyon skandalına rağmen dizelleri tercih ediyor ve stratejik olarak, ana şirket olan Volkswagen Group, tüm içten yanmalı motorların ömrünü uzatmak için e-yakıt bazlı bir çözüm önermektedir .

Audi, öngörülebilir gelecek için dizel yapmaya karar verdiğini söylese de, piyasaya yakından göz atıyor ve muhtemelen 40 TFSI olarak adlandırılan giriş seviyesinde 2.0 litrelik bir TFSI benzinli motor kullanmaya hazırlanıyor. Bir Audi A6 PHEV eklentisi, yakın gelecekte BMW 530e iPerformance modelini kullanmaya hazır olan ürün yelpazesine katılabilir .
Audi A6 teknik özellikleri, motor grubu

40 TDI
Motor 2.0 litre 4cyl dizel, 201bhp, 295lb ft
Şanzıman Yedi vitesli S Tronic çift kavramalı otomatik
Tahrikli tekerlekler Ön veya Quattro dört tekerden çekiş
Elektrik 12v hafif hibrit sistemi

45 TDI
Motor 3.0 litre 6cyl dizel, 228bhp, 369lb ft
İletim Sekiz vitesli ZF otomatik
Tahrikli tekerlekler Quattro dört tekerlekten çekiş
Elektrik 48v hafif melez sistemi

50 TDI
Motor 3.0 litre 6cyl dizel, 282bhp, 457lb ft
İletim Sekiz vitesli ZF otomatik
Tahrikli tekerlekler Quattro dört tekerlekten çekiş
Elektrik 48v hafif melez sistemi

55 TFSI
Motor 3.0 litrelik V6 benzin, 335bhp, 369lb ft
Şanzıman Yedi vitesli S tronic çift kavramalı otomatik
Tahrikli tekerlekler Quattro dört tekerlekten çekiş
Elektrik 48v hafif melez sistemi

Kesim özellikleri henüz çözülmemiştir, ancak hem SE hem de S line versiyonlarının İngiltere’de mevcut olacağını biliyoruz. Daha yakında öğreneceğiz.
Audi A6’nın içinde nasıl bir şey var?

Yeni A8 limuzin veya A7 Sportback’de bir göz atma şansınız olsaydı, yeni Audi A6’nın kabini zaten tanıdık geliyor. Tüm ipuçları: Sanal Kokpit , ince ağızlı deri direksiyon, tıknaz dişli çark ve yüksek kaliteli bir kaplama.

Audi’den beklediğiniz gibi oturmak için uygun bir premium yer. Audi’nin gizli stüdyolarından birinde arabada gizlice göz gezdirdikten sonra, koltukların çok destekleyici ve malzeme kalitesinin mükemmel olduğunu gördük ve orta konsoldaki yeni nesil Virtual Cockpit’in metal kaplama gibi küçük şeyler tarafından dikkatleri dağılmış olabilir. gösterge ekranı ve,… aydınlatılmış emniyet kemeri klipsleri (yukarıya bakın) .

Evet gerçekten…
Yeni Audi A6’nın teknoloji listesi de benzer mi?

Kesinlikle. Tech, A6’nın daha büyük kardeşlerinden aldattı, yani Seviye 3’ün otonomisi için kabiliyetine sahip olduğu anlamına geliyor (burada bunun ne anlama geldiğini kontrol edin ), özellikle de küçük modüllerdeki radar tarayıcıları sayesinde ızgaradan dışarı fırlıyor. Bu paneller, beş radar sensöründen, beş kameradan, 12 ultrasonik sensörden ve sürücü yardım setinin bir parçası olarak bir lazer kullanmaktadır.

Seviye 3 otonom teknoloji İngiltere’de tam olarak mevcut değil, tıpkı Chris Chilton’un A7 Sportback’in sürücüsünde bulduğu gibi, ancak kitle, İngiltere’de kamu yollarında kullanılan Seviye 3 otonomisinin sonunda evet derken. Şaka yapmıyoruz: Yeni A6 kendini sürmeye hazır.

Hava süspansiyonu, arkadan direksiyon ile birlikte bir spor yayı ayarı olduğu için kullanılabilir. En iyi modeli elde etmek için yeni A6’nızı dikkatli bir şekilde belirtmeniz gerekir.
2018 Audi A6: fiyat ve çıkış tarihi

Yeni Audi A6 sedan, Haziran 2018’den itibaren piyasaya sürülecek ve yakında sipariş vermeye hazır olacak. Fiyatlar henüz bilinmiyor ama İngiltere’deki giriş seviyesi A6 40 TDI SE için menzilin yaklaşık 35.000 £ dan başlamasını bekliyoruz.

Audi A6 Avant mülkünü beklemek? 2018 yazında görmeyi bekliyoruz, daha sıcak bir RS6 ise yılın sonuna gelmeli. Ve Çin’de yaşıyorsanız, uzun dingil mesafesi A6 L modelini seçebileceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir